Letní příměstský tábor 2019

Všechny tři turnusy jsou plně obsazeny. 
 
V roce 2019 se uskuteční 3 turnusy pro všechny věkové kategorie, tábor je určen pro děti od 6 - 12let.
 

1. turnus: 5. - 9. 8. 2019

2. turnus: 12. 8. - 16. 8. 2019

3. turnus: 19. - 23. 8. 2019

 

věkové rozpětí: 6 - 12 let (podmínkou je nástup do 1.třídy ZŠ v září 2019, do 12 let včetně)
přihlašování: od pátku 15. 3. 2019 od 8 hodin, pouze telefonicky - tel. 312 245 333
cena: 2. 000,- (v ceně je zahrnuta 2x svačina, teplý oběd, pitný režim, program a materiál na pomůcky)

Příměstské tábory 2019 

Zimní

První letošní tábor v době jarních prázdnin se velmi povedl. Počasí nás pokoušelo a během týdne jsme trochu zmokli, zalítali jsme si ve větru, ale chvílemi jsme na sluníčku odložili i bundy. Celý týden jsme si povídali o zvířatech – co dělají na konci zimy a v předjarním období. Každý den jsme si v družstvech zahráli kvíz a několik dalších her se zvířecí tematikou. Děti si v průběhu týdne vyrobily svíčku z včelího vosku, zaseli jsme řeřichu a upekli jsme výborné domácí müsli tyčinky s ovocem a čokoládou. Každý účastník si také vyrobil vlastní ptačí budku pro sýkorky, kterou si odnesl domů. Jeden den jsme vyrazili na procházku do lesa a nechyběla ani prohlídka blízké Záchranné stanice Aves. V pátek odpoledne jsme si na závěr rozdělali oheň a upekli si buřty - jako na správném táboře.

Příměstské tábory 2018

ZÁZRAČNÁ PLANETA 

I v letošním roce proběhly tři turnusy příměstského tábora. Tábor byl od začátku plně obsazen. Letošní téma bylo zaměřené na pozoruhodnosti planety, jak světa zvířat, tak světa rostlin. Celým táborem děti provázely bohyně Gai, které byly naše lektorky. Kromě zajímavých tvořivých výrobků jako třeba ruční papír nebo sůl do koupele, si děti zahrály řadu her a vyzkoušely spoustu nových věci. Nechyběla návštěva Záchranné stanice Aves ani vycházka do okolního lesa. Děti měly pro osvěžení k dispozici každý den malý bazén. 
 
 
 
 

Příměstské tábory 2017

Hotel Čabárvánie

 

V letošním roce proběhly pro velký zájem tři turnusy, všechny byly velmi vydařené. Zahráli jsme si na strašidla a prozkoumali jsme všechny možné říše od zvířátek po květiny a zkoumání celého okolí Čabárny. Zahráli jsme si spoustu tématických her a vytvořili zajímavé výrobky jako akvárium prstovými barvami nebo vlastní mýdlo a mnoho dalších. Úkolem dětí bylo posbírat během týdne klíče od hotelového trezoru. Dětem se to podařilo a v trezoru na ně čekala odměna. Na všech turnusech byly skvělé party dětí, tím i pro nás lektory bylo dojemné loučení. Budeme se opět těšit na příští rok.


 

 

Příměstské tábory 2016

Prokletí Černé perly

 

V roce 2016 se poprvé uskutečnily dva termíny příměstského tábora s pirátskou tématikou s názvem Prokletí Černé perly. Děti si vyzkoušely role pirátu a vše, co k pirátskému životnímu stylu patří. Mezi hry patřily například Velké pirátské hry, Přestřelka mezi piráty, Kotvení, Jména družin, ale také Strážní koš. Při těchto disciplínách si děti procvičily jak skupinovou, tak individuální práci. Vyzkoušely si pozorování dalekohledem, maskování, pozorování, sportovní aktivity a práci s mapou. Vyrobili jsme si i narozeninové dorty, pirátské vlajky a domácí modelínu. Celý tábor si děti mohly zvyšovat své hodnosti v posádce Jacka Sparrowa a tím si i vyzkoušely nové dovednosti. Samozřejmě nechyběla návštěva Záchranné stanice Aves. Celý týden jsme se pohybovali v okolních mořích budovy CEV. Celotáborovým úkolem bylo odklít truhlu, což se dětem po vyluštění hádanky od Kalypsó povedlo a získaly tak poklad z truhly :)

1. turnus 8.-12.8. 2016
 
2. turnus 22.-26. 8. 2016
 
 

Příměstské tábory 2015

Příměstské tábory organizované naším ekocentrem:

 

Trosečníci z ostrova Theodor - 24.-28. srpna

Na letošním příměstském táboře měly děti možnost vžít se do role trosečníků na pustém ostrově. Ve skupinách si vymyslely vlastní příběh, cestu plavby i místo ztroskotání a společně jsme se pak učili na pustém ostrově přežít. Celý tábor byl inspirován příběhem Robinsona Crusoa a tak stejně jako on, musely si i děti obstarat potravu, naučily se péct Robinsonův chléb a vylepšit ho domácí tvarohovou pomazánkou, vyzkoušely si ulovit exotická zvířata, která lovil i Robinson, naučily se ovládat luk a prak. Vydařené byly i nádoby z hrnčířské hlíny, které si děti vytvořily dle vlastní fantazie a na památku pak odnesly domů. Jako každý rok jsme prozkoumali okolí „našeho ostrova“, tentokrát sad na protějším bývalém dole Theodor, záchrannou stanici AVES, jak je již tradicí a vodní park na Čabárně, kde děti vyráběly vory na cestu zpět do civilizace. Všem se tento úkol podařil a tak se nakonec šťastně shledaly se svými blízkými v rodné zemi J Největší  úspěch měla hra na „sbírání želvích vajec“, která byla opakovaně žádána až do konce tábora.

 

Tajuplný příběh na cestě - 17.-21. srpna

 

Na prvním turnuse příměstského tábora děti odhalovaly tajemství ducha Edy, kterého se snažily vysvobodit z dolu Mayrau. Aby se jim tento nelehký úkol podařil, musely najít indicie a vyluštit tajný kód s klíčovou informací. Celodenní výlet do dolu Mayrau pak vedl přes Vinařickou horku, kde na malé detektivy  čekalo spousta úkolů. Deštivý den byl spestřen prohlídkou v samotném dolu. Spousta her a soutěží se jinak odehrávalo v okolí Čabárny, v přilehlém lese a tradičně na záchranné stanici AVES.  

 

 

Příměstské tábory 2014

Turisticko-poznávací tábor (18. - 22. srpna)

 

V druhé polovině srpna proběhl netradiční příměstský tábor zaměřený na turistiku a poznávání zajímavostí Kladna a jeho okolí.

Každý den, naše skupinka 23 dětí a 3 instruktorek, vyrážela  ráno z náměstí starosty Pavla v Kladně na předem připravenou trasu, která zahrnovala návštěvu zajímavého objektu s odborným výkladem a turistický výlet s komentářem o místní floře, fauně i historii, s odpočinkovým programem pro hry i občerstvení. Odpoledne si rodiče děti vyzvedli na předem domluveném stanovišti tak, abychom co nejlépe využili čas i možnosti co nejdéle trávit den v přírodě a zajímavým programem. Trasu, poznatky i osobní postřehy si děti zaznamenávaly do svých putovních deníčků, včetně ušlých kilometrů, sledovaných krokoměrem. Každý účastník hned na počátku tábora obdržel kšiltovku, která pro letošní rok svou blankytně modrou barvou nejen sjednotila celý kolektiv, ale určitě přilákala pěkné počasí. V pondělí jsme navštívili hornický skanzen Mayrau a Vinařickou horku s naučnou stezkou. V úterý den začal prohlídkou kaple a uhelné štoly v Kladenském zámku a pokračoval neplánovanou kulturní vložkou - koncertem v zámecké zahradě a dále pak vycházkou po Drvotově naučné stezce v Kamenných Žehrovicích a Srbech. Středa patřila návštěvě Vědecké knihovny v Kladně, procházce historickým jádrem Buštěhradu, exkurzi do psího útulku Bouchalka a Zooparku v Zájezdu se zastavením v místní cihelně. Ve čtvrtek jsme vlakem odjeli do Kralup nad Vltavou, prošli se stezkou Antonína Dvořáka až do Nelahozevsi, kde po odpočinku v Marině Vltava jsme odjeli lodí pana Koženého opět do Kralup. Krátkou dešťovou přeháňku jsme přečkali ve výtečné cukrárně a opět se vlakem dopravili do Kladna. Poslední, páteční den jsme strávili v Lánech prohlídkou obce, výletem po lesní naučné stezce, která nás přivedla do obůrky plné zvěře, hub a poutavého vyprávění. Po vynikajícím obědě a partii petanque jsme navštívili muzeum TGM s výkladem a občerstvením a pak jsme s krátkým zastavením u ohrad místního zemědělského podniku s antilopami a lamami autobusem dorazili do Kladna. Tento den jsme ušli nejdelší trasu, okolo 9 kilometrů. V závěru každý absolvent obdržel pamětní list a upomínkové drobnosti. Všichni jsme si neobvyklý týden pěkně užili.

 

Více fotek z tábora naleznete zde: https://tpt.rajce.idnes.cz/tpt2014/

Za tajemstvím skřítka Čabáka (25. - 29. srpna)

 

Na čtvrtém ročníku příměstského tábora jsme pátrali po tajemství, které obestírá Čabárnu a přilehlou haldu Ferdinandku. Vydali jsme se po stopách skřítka Čabáka, který nám po okolí zanechával tajné zprávy psané v runách. Každý den jsme postupně odhalovali jeho příběh a získávali pokyny na další den. Skřítek Čabák byl uvězněn v lidském světě, když horníci uzavírali důl Ferdinand a nechtěně mu zahradili cestu domů. Úkolem dětí bylo toto tajemství odhalit a pomoci Čabákovi vrátit se zpátky do svého světa. Společnými silami děti objevili tunel vedoucí do pohádkové země a pomocí zaklínadla se jim podařilo tunel otevřít. Jako poděkování pak na každého z nich čekala od Čabáka uvnitř tunelu odměna – pletený skřítek Čabák  jako talisman pro štěstí a na památku. V rámci tábora jsme navštívili i hornický skanzen Mayrau, kde se děti dozvěděly mnoho a hornické minulosti na Kladensku, podívaly se do štoly a vyzkoušely si výcvik důlních záchranářů. Na konci prohlídky dostaly další indicii, kterou skřítek Čabák zanechal přímo u bývalého horníka – dnešního průvodce skanzenu Mayrau. Nezbytnou součástí programu byla i prohlídka záchranné stanice Aves, kde děti objevily tajné zprávy přímo v ptačích voliérách a musely poprosit ošetřovatele o jejich otevření. Na závěr tábora jsme se chtěli společně rozloučit u ohýnku a opéct si buřty, a i když nám počasí nepřálo, tak dnes všichni s úsměvem na tváři vzpomínáme na utíkající šmouly (děti v modrých pláštěnkách) s buřtíky v ruce. Před deštěm jsme se nakonec schovali v indiánském tee-pee, kde jsme se také společně rozloučili a poděkovali dětem za jejich týmovou práci, díky které zachránily skřítka Čabáka.